Často kladené otázky

Rozlil se mi uchovávací roztok pH elektrody... 

uchovávací roztok by měl být kyselý. Ačkoli je na lahvičce nápis 4M KCl, samotný KCl nestačí, musí se ještě smíchat s pH4 pufrem.
Ochranný roztok si tedy můžete také sami vyrobit. Zkombinujte odpovídající poměr 4-molárního roztoku KCl (chlorid draselný) a pH 4 pufru s několika kapkami roztoku k ochraně pH pufru.

Přesnější návod: rozt. č. 1 + rozt. č. 2 (objemově 1 : 1), 1. 4 M KCl (298 g/l) 2. pufr pH 4 (0,1 ml 0,1 M NaOH + 50 ml 0,1 M hydrogenftalátu draselného)

Tady je video na přípravu pH uchov. roztoku:
https://youtu.be/UrasQN9tBqs

Pufr si můžete koupit "na netu" ("chemické potřeby") nebo i od PASCO:
https://www.pasco.com/prodCatalog/SC/SC-2321_ph-buffer-capsule-kit/index.cfm

Hotový uchovávací roztok pak můžete objednat přímo od PASCO:
https://www.pasco.com/prodCatalog/SC/SC-3507_ph-storage-solution/index.cfm
 

SC-2321 pH Buffer Capsule Kit ... 2 150 Kč s DPH
SC-3507 pH Electrode Storage Solution ... 1 090 Kč s DPH

Musejí se senzory kalibrovat?

Ano. Ačkoli se jedná o školní senzory, z nároků na přesnost měření neslevujeme a proto se všechny standardní zásady laboratorní práce týkají i jich. Kalibraci v mnoha případech nevyjímaje. PASCO vyrábí více jak 70 senzorů, měřících na základě různých fyzikálních principů. Některé z nich se kalibrovat nemusejí - z těch nejpoužívanějších např. senzor pohybu, avšak u mnoha je před měřením potřeba kalibraci provést. Kalibrace se provádí buďto v prostředí SW DataStudio nebo za pomoci Xploreru GLX a to buď jednobodovou ofsetovou, jednobodovou sklonovou či dvoubodovou přímkovou metodou. (Postup kalibrace je součástí návodu každého senzoru, kterého se proces kalibrace týká.)

Vztahuje se 5ti letá záruční doba na všechny výrobky PASCO?

Ne. Zařízení PASCO má skutečně pětiletou záruční dobu. Výjimku ovšem tvoří vybavení, které podléhá stárnutí materiálu. (Např.membrány u pH sondy, termočlánky tepelných senzorů, baterie apod.)

Na škole již mám "modré" senzory. Mohu s nimi měřit bezdrátově?

Ano. K připojení starších PASPORT senzorů pomocí Bluetooth slouží "bezdrátový adapter", AirLink, PS-3200. Ten nasadíte na modrý senzor, a tím z "drátového" senzoru vytvoříte senzor "bezdrátový".

Mám takovýto tablet či mobilní telefon, poběží mi na něm software PASCO?

PASCO má jeden SW, který se používá na dotykových zařízeních všech operačních systémů (Win, iOS, Android) - SPARKvue. O tom, zda váš konkrétní počítač/tablet splňje minimální hardwarové požavky, se přesvědčíte níže:

iOS 9.0 a výše. Kompatibilní s iPhone, iPad a iPod touch, 

Android 4.4 a výše.

Windows 7 sp1 a výše, 1 GHz Procesor, 2 GB RAM, 435 MB Disk (255 MB na SPARKvue, 74 MB na instalační soubory, 105 MB pro Experimenty), 1024 x 768 či větší rozlišení.

Mac OS X v 10.10 a výše, Intel Core 2 Duo, Core i3, Core i5, Core i7 či Xeon Processor, 2 GB RAM, 200 MB Disk (Application Bundle), 1024 x 768 či větší rozlišení.