Často kladené otázky

Rozlil se mi uchovávací roztok pH elektrody... 

uchovávací roztok by měl být kyselý. Ačkoli je na lahvičce nápis 4M KCl, samotný KCl nestačí, musí se ještě smíchat s pH4 pufrem.
Ochranný roztok si tedy můžete také sami vyrobit. Zkombinujte odpovídající poměr 4-molárního roztoku KCl (chlorid draselný) a pH 4 pufru s několika kapkami roztoku k ochraně pH pufru.

Přesnější návod: rozt. č. 1 + rozt. č. 2 (objemově 1 : 1), 1. 4 M KCl (298 g/l) 2. pufr pH 4 (0,1 ml 0,1 M NaOH + 50 ml 0,1 M hydrogenftalátu draselného)

Tady je video na přípravu pH uchov. roztoku:
https://youtu.be/UrasQN9tBqs

Pufr si můžete koupit "na netu" ("chemické potřeby") nebo i od PASCO:
https://www.pasco.com/prodCatalog/SC/SC-2321_ph-buffer-capsule-kit/index.cfm

Hotový uchovávací roztok pak můžete objednat přímo od PASCO:
https://www.pasco.com/prodCatalog/SC/SC-3507_ph-storage-solution/index.cfm
 

SC-2321 pH Buffer Capsule Kit ... 2 150 Kč s DPH
SC-3507 pH Electrode Storage Solution ... 1 090 Kč s DPH

Musejí se senzory kalibrovat?

Ano. Ačkoli se jedná o školní senzory, z nároků na přesnost měření neslevujeme a proto se všechny standardní zásady laboratorní práce týkají i jich. Kalibraci v mnoha případech nevyjímaje. PASCO vyrábí více jak 70 senzorů, měřících na základě různých fyzikálních principů. Některé z nich se kalibrovat nemusejí - z těch nejpoužívanějších např. senzor pohybu, avšak u mnoha je před měřením potřeba kalibraci provést. Kalibrace se provádí buďto v prostředí SW DataStudio nebo za pomoci Xploreru GLX a to buď jednobodovou ofsetovou, jednobodovou sklonovou či dvoubodovou přímkovou metodou. (Postup kalibrace je součástí návodu každého senzoru, kterého se proces kalibrace týká.)

Vztahuje se 5ti letá záruční doba na všechny výrobky PASCO?

Ne. Zařízení PASCO má skutečně pětiletou záruční dobu. Výjimku ovšem tvoří vybavení, které podléhá stárnutí materiálu. (Např.membrány u pH sondy, termočlánky tepelných senzorů, baterie apod.)